Comunitatea AlternativeCS
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» www.flycs.hi2.ro
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyDum Ian 09, 2011 8:39 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» WwW.flycs.hi2.ro
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyDum Ian 09, 2011 8:38 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» www.flycs.hi2.ro
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyDum Ian 09, 2011 8:37 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» www.flycs.hi2.ro
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyDum Ian 09, 2011 8:36 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» www.flycs.hi2.ro
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyDum Ian 09, 2011 8:35 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» www.flycs.hi2.ro
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyDum Ian 09, 2011 8:34 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» Alfabetul Chinezesc :))
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyJoi Apr 08, 2010 12:00 am Scris de padvladsamp

» e tare
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyLun Ian 25, 2010 3:12 pm Scris de =CiBeR=

» Tutorial..Cum Sa Dai Hs Mai Usor
DEX-ul Counter-Strike-ului EmptyMier Sept 09, 2009 9:14 pm Scris de pad_vlad

Statistici
Avem 123 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: ovidiuboss0

Membrii nostri au postat un numar de 1918 mesaje în 253 subiecte

DEX-ul Counter-Strike-ului

+3
-gLoNtU-
gTn - AlternativeCS
Xcite-rAnK
7 participan?i

In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de Xcite-rAnK Joi Apr 24, 2008 6:51 pm

- A -
AFK - din en. Away From Keyboard - tradus in ro. Nu e la calculator

.AMX - este un plugin compilat facut pentru modul Admin Mod (ex.: plugin_boti.amx)

.AMXX - este un plugin compilat facut pentru modul Amx Mod X (ex.: plugin_boti.amxx)

ADDONS - este utilizat la serverele de Counter-Strike pentru administrarea si modificarea lor. Un Addons nu poate functiona fara MODURI si PLUGIN-URI

- B -
BOT - acest cuvant poate fi folosit in doua sensuri. Denumirea originala provine de la acei jucatori virtuali care ii aveti in CS (spre exemplu faci un joc nou pe plansa fy_snow dar nu ai cu cine sa te joci, si adaugi boti..jucatori virtuali controlati de calculator). Mai nou, jucatorii folosesc cuvantul BOT in sensul de insulta (vezi noob)

- C -
CAMP - reprezinta persoana care sta la panda si asteapta pana apare inamicul

CFG - prescurtare din en. de la CONFIG care inseamna fisier de CONFIGURARE. In el se stocheaza optiuni sau comenzi care ajusteaza Counter-Strike-ul (server sau client).

CHOKE (in RO. - inabusire, strangulare) - este lagul serverului. Acesta inseamna ca, computerul dvs. trimite pozitiile jucatorului la server (acesta fiind dvs. cand va jucati CS) dar si ce anume face el (impusca, scoate cutitul, etc.) dar nu ajunge acolo. Choke este cauzat de 2 lucruri:
- computerul dvs. trimite prea multe pachete (pe secunda) la server
ex: daca incercati sa trimiteti 100 de comenzi pe secunda la server, iar acesta accepta doar 40, o sa primiti 60 CHOKE
- serverul nu poate citi toate informatiile pe care trebuie sa le primeasca (aceasta problema poate fi cauzata de LAG-ul serverului - ori are procesor prea mic, ori sunt probleme cu reteaua respectiva, etc. )

CLAN - o grupare/organizatie de jucatori buni (cel putin asa ar trebui sa fie) care isi au o denumire in genul:
.:: NUME CLAN ::. NUME JUCATOR (ex: .: eXtream :. S0n|k)
Aceasta grupare este condusa de obicei de un lider (lider - persoana care a creat clanul, este detinatorul acestuia) care organizeaza lupte/meciuri intre clanuri. Un clan are 5 membri...gruparea standard..desi unele isi aduna cate 20-30 de membri

- F -
FPS - prescurtare din en. Frames Per Second - tradus in ro. Imagini pe secunda - reprezinta numarul de frameuri (vezi FRAME) afisate pe secunda...aceasta depinde de placa video pe care o aveti instalata pe calculator

FRAME - reprezinta o IMAGINE afisata de X ori pe secunda..
ex: pentru a vedea un film, sunt folosite mii de imagini...acestea fiind afisate cu 20 de frameuri/imagini pe secunda pentru ca dvs. sa il percepti ca o animatie/video...cu cat frameurile/imaginile pe secunda sunt mai mici cu atat veti vedea filmul mai incet, ca in Matrix . Counter-Strike functioneaza tot pe frameuri..

- G -
Ghater - asemanator cu MIX

GG - din en. Good Game sau Bravo / Ai jucat bine ..inseamna ca cineva te-a aplaudat pentru cum ai jucat in runda respectiva

GH / GL & HF - din en. GoodLuck & HaveFun - tradus in ro. Mult noroc & distrati-va

- I -
Imunitate - adica sunteti imun la slap, slay, kick, ban..practic administratorii nu va pot face nimic.

- L -
LAG - un termen folosit pentru a spune unei persoane ca are conexiune mica, inceata..

LATENCY - este timpul de raspuns intre client si server

LAME - adesea la Counter-Strike, cand ramane in viata un Terorist si un CT unul dintre ei spune: 'Lame?' si celalalt accepta sau respinge..defapt inseamna o provocare in CUTITE ! Deci lame= cutite !

Limbajul l33t - este un limbaj nou, folosit de hackeri sau de persoanele care vorbesc mult pe chat
ex: 4c3st4 3st3 L|mb4jUL De LeEt..D4?

LOL sau Laugh Out Loud - este identicul semnului de a rade . Deci looool este una si aceeasi cu :-))))

LOSS - inseamna LAG-ul din afara computerului si de obicei din afara serverului (lagul intre computere). Aceasta inseamna ca in timp ce comenzile dvs. se duc la server, ele urmaresc o cale (uneori pot fi 30 de retele prin care comenzile trebuia sa treaca ca sa ajunga la server) pentru a ajunge la destinatie, iar pachetele nu ajung. Acele pachete sunt PIERDUTE (in en. LOST de unde si denumirea de LOSS)...

- M -
MECI - o lupta intre clanuri sau antrenament intre membrii unui clan

MIX - denumire identica cu MECI

MOD-uri - cu ajutorul unui mod (ex: AdminMod, AmxMod, AmXModX) se poate administra/modifica un server de Counter-Strike. Mod-urile au ca baza PLUGIN-urile si .CFG-urile

- N -
NOOB sau n00b, newbie - Acest cuvant este folosit cel mai des ca fiind incepator la ceva, la un joc sau serviciu pe Internet. Exista mai multe variante scrise: n00b, newb, nub, newbie dar cel mai folosit este noob. Cuvantul este utilizat mai mult ca o insulta acestor persoane incepatoare.

Non.Steam - (vezi STEAM) reprezinta varianta piratata de Steam sau a jocului Counter-Strike

- P -
PATCH - este o varianta mai imbunatatita a unui joc, program, etc. care repara sau modifica unele lucruri, prin patch actualizezi versiunea programului sau al jocului caruia il aplici

PING - Aceasta este o masura a informatiilor transmise intre calculatoare..spre ex: trimiterea coordonatelor la Counter-Strike de la client spre server si invers, de la server spre client, masurata in milisecunde

PLUGIN - contine cod scris de programatori in care sunt declarate functii / comenzi care se vor executa in serverele de Counter-Strike. PLUGIN-urile se gasesc sub 2 forme: fisierul/pluginul SURSA (are extensia .SMA) si fisierul/pluginul COMPILAT (.AMX sau .AMXX). Cu ajutorul pluginurilor puteti transforma CS-ul pe care il cunoasteti in Quake, Fifa...nu total..ci doar sa faceti sa se asemene cu aceste jocuri, deoarece ca baza, tot Counter-Strike ramane

- R -
Re / r3 - este o prescurtare de cuvantul salutaRE, pe scurt..reprezinta un salut !

RUSH - reprezinta acea persoana (sau acele persoane) care fuge direct spre baza la inamici (in timp ce acestia isi reincarca arma, isi cumpara munitie, etc.) si ii omoara pe toti...

- S -
SKILL - reprezinta nivelul unui jucator. Spre exemplu: skill bun, skill slab, skill slabut.. Inseamna cat de bine stii CS

.SMA - este sursa unui plugin care trebuie sa fie compilata ! (ex.: plugin_boti.sma)

Steam - nu este un joc, nu este Counter-Strike, este doar modulul produs de cei de la VALVE prin care isi promoveaza jocurile.
Xcite-rAnK
Xcite-rAnK
OwNeR

Numarul mesajelor : 426
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Detinator Steam : Da
Experienta CS : 3 ani
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue0 / 1000 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 20/04/2008

Foaie de personaj
Joc de roluri:
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue10/10DEX-ul Counter-Strike-ului Empty_bar_bleue  (10/10)

https://alternative.forum.st

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de gTn - AlternativeCS Sam Apr 26, 2008 4:45 pm

Copy Paste dupa vechiul site :D

gTn - AlternativeCS
Membru

Numarul mesajelor : 28
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue0 / 1000 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 26/04/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de -gLoNtU- Dum Mai 25, 2008 8:05 pm

gTn - AlternativeCS a scris:Copy Paste dupa vechiul site :D

nu conteaza de unde ii conteza ca ii putem ajuta pe unii si ca ii pe forum ;) .........GJ Uni Poate Chear Au Nevoie De Asa Ceva afro


Ultima editare efectuata de catre -gLoNtU- in Dum Iun 08, 2008 8:48 am, editata de 1 ori
-gLoNtU-
-gLoNtU-
Jucator

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 32
Localizare : Timisoara
Detinator Steam : Da
Experienta CS : 8-9 ani
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue1 / 1001 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de Xcite-rAnK Dum Mai 25, 2008 8:09 pm

E facut de mine...dar inainte de forumul asta am mai avut unul pe clanul meu de cs :D Si acolo l-am pus prima data :D Asa ca l-am luat de acolo si l-am pus si aici :D
Xcite-rAnK
Xcite-rAnK
OwNeR

Numarul mesajelor : 426
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Detinator Steam : Da
Experienta CS : 3 ani
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue0 / 1000 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 20/04/2008

Foaie de personaj
Joc de roluri:
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue10/10DEX-ul Counter-Strike-ului Empty_bar_bleue  (10/10)

https://alternative.forum.st

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de [mL]Radu IAncu Dum Iun 01, 2008 8:33 pm

nici nu stiam de asta....ms evyt
[mL]Radu IAncu
[mL]Radu IAncu
Semi-GoD

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Detinator Steam : Nu
Experienta CS : 1 an
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue0 / 1000 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 24/05/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de TuNiNg Dum Iun 01, 2008 9:25 pm

ba gtn si care e faza el la creeat pt prima data ce te mai bagi in seama degeaba bafta si ms evyt ca unele prescurtarii nu stiam ;)
TuNiNg
TuNiNg
Jucator

Numarul mesajelor : 195
Varsta : 31
Localizare : prin Romania
Detinator Steam : am sa fac rost cat de curand;)
Experienta CS : am ceva 2 3 indata:P
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue1 / 1001 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 02/05/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de Que||enTeT Dum Iun 01, 2008 10:07 pm

Poi daca el la facut poate sa fak ce vrea cu el :P nimeni nu ar avea dreptul sa il contrazik .. parerea mea
Que||enTeT
Que||enTeT
Jucator

Numarul mesajelor : 198
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare
Detinator Steam : nu
Experienta CS : Se stie
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue0 / 1000 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 31/05/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de TuNiNg Dum Iun 01, 2008 10:17 pm

asa e Que||enTeT bafta la toti
TuNiNg
TuNiNg
Jucator

Numarul mesajelor : 195
Varsta : 31
Localizare : prin Romania
Detinator Steam : am sa fac rost cat de curand;)
Experienta CS : am ceva 2 3 indata:P
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue1 / 1001 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 02/05/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de Que||enTeT Dum Iun 01, 2008 10:33 pm

ce tot ai cu bafta asta =)) intr-una il repeti =)) tot bafta la toti :))
Que||enTeT
Que||enTeT
Jucator

Numarul mesajelor : 198
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare
Detinator Steam : nu
Experienta CS : Se stie
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue0 / 1000 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 31/05/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de TuNiNg Dum Iun 01, 2008 10:36 pm

gata de acuma bafta mie restul muriti doar eu am de castigat :P
TuNiNg
TuNiNg
Jucator

Numarul mesajelor : 195
Varsta : 31
Localizare : prin Romania
Detinator Steam : am sa fac rost cat de curand;)
Experienta CS : am ceva 2 3 indata:P
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue1 / 1001 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 02/05/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de mitzu Lun Iun 02, 2008 1:43 am

cool TM evyt ;)
mitzu
mitzu
Membru

Numarul mesajelor : 41
Varsta : 32
Localizare : Turceni
Detinator Steam : steam expirat !!!
Experienta CS : joc cs de 2-3 ani destul de bine
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue1 / 1001 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 09/05/2008

http://www.mitzuthekid.4t.

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de -gLoNtU- Dum Iun 08, 2008 8:50 am

Cam Mult OffTopic Nu Credeti.....?? SCZ De OFFTOPICUL Meu Dar Vreau Sa Le Zic Ca Deja Ii Cam Mult ;)
-gLoNtU-
-gLoNtU-
Jucator

Numarul mesajelor : 167
Varsta : 32
Localizare : Timisoara
Detinator Steam : Da
Experienta CS : 8-9 ani
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue1 / 1001 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 25/05/2008

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de Xcite-rAnK Dum Iun 08, 2008 9:56 am

TOPIC CLOSED !!!
Xcite-rAnK
Xcite-rAnK
OwNeR

Numarul mesajelor : 426
Varsta : 30
Localizare : Sibiu
Detinator Steam : Da
Experienta CS : 3 ani
Warn-uri :
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue0 / 1000 / 100DEX-ul Counter-Strike-ului Right_bar_bleue

Data de inscriere : 20/04/2008

Foaie de personaj
Joc de roluri:
DEX-ul Counter-Strike-ului Left_bar_bleue10/10DEX-ul Counter-Strike-ului Empty_bar_bleue  (10/10)

https://alternative.forum.st

Sus In jos

DEX-ul Counter-Strike-ului Empty Re: DEX-ul Counter-Strike-ului

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum