Comunitatea AlternativeCS
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» www.flycs.hi2.ro
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyDum Ian 09, 2011 8:39 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» WwW.flycs.hi2.ro
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyDum Ian 09, 2011 8:38 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» www.flycs.hi2.ro
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyDum Ian 09, 2011 8:37 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» www.flycs.hi2.ro
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyDum Ian 09, 2011 8:36 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» www.flycs.hi2.ro
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyDum Ian 09, 2011 8:35 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» www.flycs.hi2.ro
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyDum Ian 09, 2011 8:34 pm Scris de FlyCs.hi2.ro

» Alfabetul Chinezesc :))
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyJoi Apr 08, 2010 12:00 am Scris de padvladsamp

» e tare
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyLun Ian 25, 2010 3:12 pm Scris de =CiBeR=

» Tutorial..Cum Sa Dai Hs Mai Usor
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux EmptyMier Sept 09, 2009 9:14 pm Scris de pad_vlad

Statistici
Avem 123 membri înregistrati
Cel mai nou utilizator înregistrat este: ovidiuboss0

Membrii nostri au postat un numar de 1918 mesaje în 253 subiecte

Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux

2 participan?i

In jos

Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux Empty Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux

Mesaj Scris de Que||enTeT Dum Iun 01, 2008 1:47 am

Pentru inceput aveti nevoie de un kit de counter-strike 1.6 cum ar fi: counter-striker1.6.exe
Aveti nevoie ca driverele placii video sa fie instalate pentru ca jocul sa mearga cat mai bine.
Atentie! Daca nu aveti driverele instalate jocul va merge numai in Software si nu va veti putea juca pentru ca veti avea lag foarte mare.
Sa trecem la instalarea propriu-zisa:
Aveti nevoie de un emulator, in cazul nostru folosim wine.
Instalare wine:
Deschideti un terminal si scrieti:
Cod:

sudo apt-get install wine

Dupa ce sa terminat de instalat wine scrieti tot in terminal:
Cod:

winecfg

Se va deschide emulatorul wine, dati ok.
Instalare counter-striker:
Sa zicem ca kitu de counter-striker se afla in /home/noname/jocuri/counter-striker/counter-striker1.6.exe
Ca sa instalam kitu cu wine folosim comanda aceasta:
Cod:

wine /home/noname/jocuri/counter-striker/counter-striker1.6.exe

Instalarea va incepe exact ca in modul windows.
Urmati pasii Wizzard-ului, instalarea dureza doar cateva minute.
Ca sa intrati in joc va trebui sa deschideti un terminal si sa scrieti in el:
Cod:

wine /home/noname/.wine/drive_c/Program\ Files/Valve/hl.exe -game cstrike

Atentie! Daca nu va apare meniul cand intrati in joc atunci trebuie sa instalati meniul font tahoma.ttf
Daca aveti si Windows intrati in C:/Windows/ si luati Fonts de acolo si il puneti in /home/noname/.wine/drive_c/windows/aici puneti Fonts din Windows, veti observa ca aveti fonts in /home/noname/.wine/drive_c/windows, dar folderul acela este gol, deaceea este bine sa puneti folderul din C:/Windows/Fonts in /home/noname/.wine/drive_c/windows/
Ca sa mearga counter-strike direct de pe desktop:
-Click dreapta pe desktop=>Creaza lansator=>Type:Application in Terminal=>Nume:Counter-strike=>Command:
Cod:

wine /home/noname/.wine/drive_c/Program\ Files/Valve/hl.exe -game cstrike

=>Comment:No coment

Sper sa va fie de folos acest tutorial
Que||enTeT
Que||enTeT
Jucator

Numarul mesajelor : 198
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare
Detinator Steam : nu
Experienta CS : Se stie
Warn-uri :
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux Right_bar_bleue

Data de inscriere : 31/05/2008

Sus In jos

Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux Empty Re: Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux

Mesaj Scris de VEn0M Vin Iun 27, 2008 9:25 am

da eu am avut dekat windows dar e bine sa stiu si pe linux ;)
VEn0M
VEn0M
Semi-GoD

Numarul mesajelor : 201
Varsta : 32
Localizare : Campina
Detinator Steam : Da
Experienta CS : 6 ani
Warn-uri :
Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Cum se instaleaza Counter-Strike Pe Linux Right_bar_bleue

Data de inscriere : 21/05/2008

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum